Loading color scheme

Helicopter show 2019

V květnu jsme se  zúčastnili Helicopter show 2019.

Ve dnech 15.-19. května 2019 se Jednotky sborů dobrovolných hasičů obce Liberec – Růžodol I., Karlinky, Pilínkov, dále pak JSDHO Višňová a JSDHO Český Dub, zúčastnili výcviků a následně Helicopter Show 2019 na Letišti Hradec Králové (LKHK).

Ve středu 15. 5.2019 se jednotky v odpoledních hodinách přesunuly ze svých základen na Letiště v Hradci Králové. První den bylo třeba vybudovat týl pro další činnost odřadu. Bylo tedy vybudováno stanové ubytování pro více jak čtyřicet hasičů, kteří se výcviku účastnili, dále zázemí pro stravování, plnění tlakových lahví, ustavení techniky. Po výstavbě týlu bylo ve večerních hodinách provedeno seznámení všech přítomných s Plánem výcviku a provedeno proškolení BOZP a pohybu na letišti.

Ve čtvrtek 16. 5. 2019 již byl zahájen od ranních hodin výcvik. Jelikož na letišti vyrostla díky DSA a.s. a dalších společností lanovka se sedačkami, byl první nácvik zaměřen na záchranu osob ze sedačkové lanovky. Nácvik byl prováděn na dvou stanovištích, kdy každé realizovalo jiný přístup. Na prvním bylo využito vytvoření lanového přístupu ze spodu, pomocí nahození lan a jejich bezpečnému ukotvení, následný výstup lezce a spuštění osob ze sedačky na zem. Toto stanoviště vytvořil JSDHO Liberec-Růžodol I. Druhé stanoviště vytvořené JSDHO Višňová bylo řešeno pomocí výstupu po příhradové konstrukci sloupu a následně pomocí kladky po laně k sedačce. Následně spuštění osob na zem. Maximální důraz byl kladen na bezpečnost a vícenásobné jištění při výcviku. Rovněž na schopnost využití lezeckého vybavení jednotlivých jednotek, které se liší. Tento výcvik probíhal do odpoledních hodin. Následně se jednotky rozdělily. Jedna část budovala provizorní byt, pro výcvik hašení a ukázek, další jednotky trénovaly plnění bambi vaku JUTA pro letecké hašení a připravily břemena pro transport pomocí vrtulníku za vedení první části vazačů JSDHO Liberec-Růžodol I. Druhá část vazačů SDH Růžodol I. provedla přípravu a kontrolu vázacích prostředků pro transport břemen a letecké hašení s bambi vakem. Třetí část jednotek připravovala vraky vozidel pro ukázku vyprošťování osob z vozidla. Po ukončení prací, byla ještě ve večerních hodinách provedena instruktáž na další den.V průběhu dne nám bylo oznámeno zástupcem pořadatele, že se na letiště blíží letadlo, kterému signalizuje kontrolka nezajištěný podvozek a bude nouzově přistávat. Na toto jsme ihned reagovali vyhlášení poplachu všem našim jednotkám. Jednotky ihned vyjely do místa určení a vyčkávaly v záloze. Na letadlo již na pozicích vyčkávaly jednotky letištních hasičů a na místo přijely i další jednotky HZS Hradec Králové. U tohoto přistání byli letištní hasiči a jednotky HZS Hradec Králové. Letadlu se podařilo přistát v pořádku po předchozí kontrole podvozku při nízkém průletu okolo letové řídící věže. Následně se naše jednotky vrátily zpět k výcviku.

Pátek 17. 5. 2019 již byl v rámci Helicopter Show 2019 ve znamení výcviků a zároveň i ukázek pro odbornou veřejnost a školy. V rámci těchto byla realizována ukázka rozvoje požáru v bytě a jeho následné hašení v dýchací technice, včetně doplňování vody z CAS do CAS. Další v řadě bylo plnění bambi vaků a jejich vázání pod vrtulník s ukázkou hašení shozem vody, transport břemen pomocí vrtulníku. V rámci těchto ukázek a výcviků byl realizován test možnosti rozvinutí dlouhého dopravního vedení vody pomocí hadic připravených ve speciálním koši, který byl zavěšen pod vrtulníkem. Tento test byl pro možné využití při rozvinování dopravního vedení v těžkém terénu. Hadice o délce 500 metrů byla rozvinuta v čase jedné minuty a to včetně zavěšení koše do podvěsu vrtulníku. Test se vydařil na výbornou. Dále bylo realizováno SDH Višňová vyprošťování osob z havarovaného vozidla a ostatní jednotky pokračovali ve výcviku hašeni bytu a lezeckém výcviku na lanovce za přítomnosti instruktorů ze společnosti Singing Rock. V podvečerních hodinách pak byl realizován lezecký výcvik na příhradových konstrukcích za účasti instruktorů z Horské služby Malá Fatra (SK). V průběhu dne jsme rovněž díky JSDHO Český Dub měli možnost se seznámit s činností AZ 30 MAN. AZ 30 MAN byl rovněž nápomocen u ukázek v souvislosti s evakuací osob z lanovky a byl rovněž v pátek i sobotu, mimo svou shora uvedenou činnost, vystaven pro návštěvníky.

Sobota 18. 5. 2019 byl hlavním dnem ukázek pro širokou veřejnost. Krom mnoha jednotek z Hradce Králové, Vězeňské služby, chemiků z Armády České republiky do těchto byly zapojeny i všechny naše jednotky. Největší ukázkou byla, jako každý rok, hromadná nehoda, u které byla k vidění eskorta Vězeňské služby s nebezpečným pachatelem, která před nehodou uvízla a byla napadena, na místě byla zjištěna neznámá látka, u které zasahovali chemici AČR, požár autobusu a osobních vozidel, zraněné osoby ve vozidlech. Diváci tedy viděli najednou v akci 6 jednotek hasičů, několik sanitních vozidel, chemiky AČR, Vězeňskou službu, kynology a Leteckou záchrannou službu. Součástí ukázky byl rovněž rychlý transport vybavení pomocí vrtulníku AS350B3e spol. DSA a.s., společně s vazači JSDHO Liberec-Růžodol I. a naprosto přesný shoz vody při leteckém hašení pomocí vrtulníku AS350B3e a bambi vaku JUTA, který byl podporou pro zasahující hasičské jednotky JSDHO
Liberec-Růžodol I., Karlinky, Pilínkov, JSDHO Višňová a JSDHO Hradec Králové. Po odklizení a dohašení bylo provedeno odstranění vraků a úklid místa ukázky. Nadále měli návštěvníci možnost prohlédnout si techniku a vybavení hasičů. V pozdních odpoledních hodinách byl odtahován i autobus z ukázky. V bezprostřední blízkosti areálu letiště se z něj však začalo kouřit. Řidič odtahové služby se obrátil na naše jednotky s tímto oznámením. Jednotky opět okamžitě reagovaly a vyjely na místo, kde zůstal stát. Událost byla oznámena na KOPIS HZS Hradec Králové. Na místě bylo provedeno odkrytí plechových částí a dohašení pomocí vody se smáčedlem. Po opětovné kontrole již odtahová služba autobus odtáhla. Závěr dne byl věnován údržbě vybavení a techniky, vyhodnocení výcviků a ukázek a výměně poznatků mezi jednotkami.

Neděle 19. 5. 2019 již byla ve znamení balení týlu a všeho vybavení a přesunu zpět na domovské základny. Z vypsaných jednotek se výcviků a ukázek účastnilo 46 hasičů s dvěma CAS Tatra, dvěma CAS Liaz, AZ 30 MAN, DA Peugeot a VA Toyota.Zpracoval: Marek Ducháček
JSDHO Růžodol I.